Wat het weefsel verzwijgt

Lessenreeks

Wanneer

30/05/2026 9:00 tot 12:00

Waar

Bosmuseum Jan Van Ruusbroec (Zoniënwoud)
Duboislaan 2
Hoeilaart 1560
België
Wegbeschrijving

Prijzen

€25
Steuntarief: 27 EUR
Sociaal tarief: 18 EUR

Objecten en materialen zijn dragers van verhalen. Ze onthullen wie toegang had tot kennis, wie patronen mocht bepalen, en hoe macht zich door de geschiedenis heen manifesteerde in ambacht en handel.

De traditionele, geweven Rwandese Agaseke-mand is meer dan een gebruiksvoorwerp. De toegang tot raffia, vezels en kleurstoffen bepaalde wie kon weven en welke kwaliteit mogelijk was. Op die manier konden de manden prestige of sociale hiërarchie versterken.

Vandaag worden Agaseke-manden vaak verkocht als souvenirs of kunstobjecten. Dit roept vragen op over wie hiervan profiteert – de lokale ambachtsvrouw, tussenhandelaren of de toeristische sector? – en over culturele toe-eigening in internationale contexten.

De Agaseke laat zien dat objecten en materialen machtsdragers zijn: ze weerspiegelen genderrollen, sociale status, toegang tot grondstoffen, en de impact van koloniale en mondiale markten.

Doelgroep 🎯
Volwassenen (18+) met een migratie- of interculturele achtergrond, maar open voor iedereen met interesse in kunst, ambacht en reflectie

Deze workshop wordt georganiseerd naar aanleiding van de mini-expo ‘Wild weven’ die te bezichtigen is in het bosmuseum tussen 17 mei en 30 juni 2026. 

#avansabrillenwinkel